Het Middagconcert op Dinsdag: Navarra Kwartet & Guy Johnston

Het Middagconcert op dinsdag 14.00 uur

Navarra Kwartet:
Magnus Johnston viool
Marije Johnston viool
Simone van der Giessen altviool
Brian O’Kane cello

Guy Johnston cello

Franz Schubert 1797-1828

Quartettsatz in c kl.t., D 703 (1820)

Strijkkwintet in C gr.t., D 956 (1828)
Allegro ma non troppo
Adagio
Scherzo: Presto
Allegretto 

er is geen pauze
einde van het concert ca. 15.10 uur

Toelichting

Franz Schubert 1797-1828

Quartetsatz

tekst: liesbeth houtman

Ruim een dozijn strijkkwartetten schreef Franz Schubert tussen 1811 en 1816 als jonge aanstormende componist. Daarna volgde een adempauze van acht jaar en met drie ‘rijpe’ en sublieme werken zette hij vervolgens de kroon op zijn kwartetoeuvre.

Tussendoor begon de 23-jarige componist in 1820 aan een strijkkwartet in c klein, waarvan hij alleen het eerste deel, assai, voltooide. Weliswaar kwamen nog eenenveertig maten van een tot stand, maar toen hield hij het voor gezien. 

Naar de reden kunnen we slechts gissen. Had Schuberts aarzeling misschien te maken met het feit dat hij met dit werk de sprong waagde van zijn vroege op de amateurmusicus toegesneden kwartetten naar het professionele circuit?

Hoe dan ook: de Quartettsatz in c klein, D 703 is zo rijk aan contrasten en ritmische en melodische vondsten dat het deel prima op eigen benen kan staan. Met drie elementen vertelt Schubert een prachtig en intens verhaal: een rusteloos eerste waaruit een sierlijke ontstaat, waarna de muziek van naar verschiet en er opnieuw een lieflijk thema klinkt.

Franz Schubert 1797-1828

Strijkkwintet

Schuberts Strijkkwintet in C groot, D 956 is een ongelooflijk intens en persoonlijk werk, waarvan tegenwoordig niemand de genialiteit zal betwisten. Schubert voltooide het enkele weken voordat hij op 19 november 1828 stierf aan syfilis, nog maar 31 jaar oud. Het lijkt of heel zijn korte, bewogen leven in het werk is samengevat. Innige lyriek en heftige uitbarstingen, ingetogen blijdschap en diepe smart wisselen elkaar in hoog tempo af.

Je kunt je dan ook nauwelijks voorstellen dat juist dit werk bijna aan de aandacht was ontsnapt. Begin oktober 1828 stuurde Schubert het aan zijn uitgever. Die zag niets in het et en liet de componist koeltjes weten dat hij liever wat vocale werken en pianostukken zag komen. Pas op 17 november 1850 ging het Strijkkwintet in C groot – het enige strijkkwintet dat Schubert schreef – in verkorte vorm in de Weense Musikverein in première, waarna drie jaar later de eerste uitgave volgde.

In plaats van de sinds Wolfgang Amadeus Mozart gebruikelijke etbezetting met twee altviolen koos Schubert voor een tweede . Ook Luigi Boccherini deed dit al, maar waarschijnlijker is het dat Schubert zich liet inspireren door de Franse componist George Onslow, een tijdgenoot die hij bewonderde en die verschillende kwintetten met twee cello’s schreef. Door de extra cello krijgt het werk zijn donkere, bijna orkestrale klank. Sommige passages zijn zo duister van karakter dat je bijna zou denken dat Schubert zijn naderende einde moet hebben voorzien.

De eerste viool en tweede cello omspelen het dat door de drie middenstemmen – tweede viool, en eerste cello – wordt voorgedragen. In het monumentale openingsdeel pakt Schubert uit met maar liefst drie thema’s. Via het woeste rondt hij af met een energiek en ogenschijnlijk onbekommerd Allegretto, waarin elementen doorklinken van de Hongaarse volksmuziek.

Het Strijkkwintet in C groot is zo rijk aan melodische, harmonische en ritmische vondsten dat je elke keer als je het stuk hoort weer nieuwe nuances ontdekt. Hieruit blijkt wel dat de componist, hoewel waarschijnlijk fysiek uitgeput, compositorisch en mentaal nog lang niet was uitgezongen. Veelbetekenend is dan ook de tekst van Franz Grillparzer die Schuberts vrienden in zijn grafsteen lieten graveren: ‘De kunst begroef hier een rijk bezit, maar nog mooiere verwachtingen.’

Biografie

Navarra Kwartet

Het Navarra Kwartet werd in 2002 opgericht door vier studenten van het Royal Northern College of Music in Manchester. De formatie kreeg hier les van Christopher Rowland. Onder de docenten van het kwartet waren verder de leden van het Alban Berg Kwartet, Eberhard Feltz en Ferenc Rados.

Het Navarra Kwartet won prijzen tijdens concoursen in Banff, Melbourne en Florence. De vier musici maakten deel uit van de Young Classical Artists Trust en kregen een Borletti-Buitoni Trust Fellowship.

In de afgelopen jaren concerteerden ze in vele belangrijke concertzalen, in onder meer Londen, Berlijn en Luxemburg. Festivals in plaatsen als Bath, Rheingau en Aix-en-Provence engageerden hen eveneens. Het Navarra Kwartet maakte een aantal cd-opnamen; heel succesvol was een vertolking van de strijkkwartetten van Pēteris Vasks, opgenomen in samenwerking met de componist.

In Het Concertgebouw maakte het ensemble – het heeft twee Nederlanders in de gelederen – zijn debuut op 26 februari 2009 in de serie Jonge Nederlanders en keerde het onder meer terug in de series Tracks (oktober 2013) en Het Zondagochtend Concert (januari 2012 en december 2015). 

Guy Johnston, cello

Guy Johnston deed zijn eerste muzikale ervaring op als lid van het Choir of King’s College, Cambridge. Onder zijn latere docenten treffen we Ralph Kirshbaum, Bernard Greenhouse en Steven Isserlis.

Als solist werd hij geëngageerd door bijvoorbeeld het Royal Philharmonic Orchestra, het City of Birmingham Symphony Orchestra en het BBC Philharmonic Orchestra. Buiten de grenzen van zijn land musiceerde hij met gezelschappen als het Moskou Filharmonisch Orkest en het NHK Tokio. 

Guy Johnston is tevens een enthousiast kamermusicus. Hij was een van de oprichters van het Aronowitz Ensemble en werkt geregeld met formaties als het Belcea Kwartet en het Navarra Kwartet.

Hij deelde het podium met collega’s als Lawrence Power, Anthony Marwood en Janine Jansen. Naast werk van Britten en Vaughan Williams nam Guy Johnston concerten op van relatief onbekende toondichters als David Matthews en Edwards Gregson.