Dinsdagmiddagconcert: Liszts Tweede pianoconcert
Beethoven Orchester Bonn
Dirk Kaftan dirigent
Joseph Moog piano
er is geen pauze
einde ca. 16.30 uur
Dit concert maakt deel uit van de serie Het Middagconcert.
Dit concert wordt mede mogelijk gemaakt door KPN
Inleiding
Van 14.45-15.15 uur geeft Thiemo Wind in de Solistenfoyer een inleiding op het programma. Een gratis toegangskaart kunt u online meebestellen of bestellen via de kassa of de Concertgebouwlijn (0900 671 83 45; 1 euro per gesprek).
Robert Schumann 1810-1856
Eerste symfonie in Bes gr.t., op. 38 (1841)
‘Frühling’
Andante un poco maestoso – Allegro molto vivace
Larghetto
Scherzo: molto vivace
Allegro animato e grazioso
Franz Liszt 1811-1886
Tweede pianoconcert in A gr.t. (1839-61)
Adagio sostenuto assai
Allegro agitato assai
Allegro moderato
Allegro deciso
Marziale un poco meno allegro
Allegro animato, Stretto: molto accelerando
Toelichting
door Michiel Cleij
Schumann: Eerste symfonie 'Frühling'
Als volbloed romanticus documenteerde Robert Schumann zijn gevoelsleven in de vorm van muziek, en die draagt dan ook alle sporen van het buitengewoon grillige parcours dat hij aflegde tussen wieg en graf. Rede en gevoel verkeerden bij hem vrijwel voortdurend in onbalans.
Terwijl hij zijn sociale en maatschappelijke status voortdurend moest verantwoorden tegenover geldschieters, jaloerse collega’s en een schampere schoonvader namen zijn neuroses en depressies toe. Op zijn zesenveertigste stierf hij in een krankzinnigengesticht. Ondertussen probeerde hij zijn roerige psyche te temmen door zich te onderwerpen aan strenge regels en, af en toe, de vormvastheid van de klassieke of symfonie.
Met enigszins pervers genoegen kunnen we vaststellen dat juist die instabiliteit een aantal van de mooiste romantische composities heeft opgeleverd. De ‘Voorjaarssymfonie’ klinkt energiek en vrolijk, maar het is een product van een bijna onnatuurlijke bezetenheid: het werk ontstond in januari 1841 in vier dagen en nachten, ‘in het voorjaarsverlangen dat een mens tot op hoge leeftijd elk jaar weer bevangt’, aldus Schumann.
Over de vraag in hoeverre de muziek het voorjaar uitbeeldt heeft hij zich met de voor hem karakteristieke dubbelzinnigheid uitgelaten. ‘Ik heb niet willen schilderen of afbeelden’, schreef hij na de première aan Ludwig Spohr, maar eerder had hij de stelling geponeerd dat het poëtische gehalte van een muziekstuk evenredig is aan de hoeveelheid gedachten en beelden die de muziek uitdrukt.
Toen het werk uiteindelijk in druk verscheen, had Schumann besloten dat de beelden in zijn muziek het zonder suggestieve titels konden stellen; die zouden de fantasie van de luisteraar te zeer beïnvloeden. Het werd gepubliceerd als Symphonie zonder meer, en zonder vermelding van de titels die Schumann oorspronkelijk aan de afzonderlijke delen had gegeven: ‘Frühlingserwachen’, ‘Abend’, ‘Frohe Gespielen’ en ‘Frühlingsabschied’.
Tweeduidig is ook de aanwezigheid van het voorjaar zelf. In de muziek wordt dat jaargetijde met vreugde binnengehaald, maar uit een getuigenis van Schumann blijkt dat hij zich oorspronkelijk liet inspireren door een diepdroevig gedicht van Adolph Böttger, waarin een wanhopige geliefde de winterse wolken probeert te bezweren:
Du Geist der Wolke, trüb und feucht
Was hast du all mein Glück verscheucht
Was rufst du Tränen ins Gesicht
Und Schatten in der Seele Licht?
O wende, wende deinen Lauf
Im Tale blüht der Frühling auf!
In maart 1841 ging het werk in Leipzig in première, met Felix Mendelssohn als . Op het symfonische huzarenstukje werd verbaasd maar overwegend enthousiast gereageerd, want men kende Schumann als pianovirtuoos en leverancier van stemmige miniaturen.
Van dat eenzijdige imago heeft hij zich overigens nooit helemaal kunnen losmaken. Tot ver in de twintigste eeuw hebben scherpslijpers gewezen op (vermeende) onevenwichtigheden in de orkestratie, die te zwaar en te zeer vanuit de piano gedacht zou zijn – terwijl een kamermuziekachtige helderheid in deze symfonie juist goed realiseerbaar is.
Ook Schumann zelf plaatste kanttekeningen bij zijn symfonische eersteling: ‘Met het schrijven voor orkest heb ik nog weinig ervaring,’ deelde hij een vertrouweling mee, ‘maar ik hoop het ooit onder de knie te krijgen.’
door Christiane Schima
Liszt: Tweede pianoconcert
Franz Liszt geldt nog steeds als de grootste pianovirtuoos aller tijden. Tijdgenoten berichten dat de dames na een concert hun natgehuilde zakdoeken op het podium wierpen en men de maestro op handen de concertzaal uitdroeg. De hysterie die Liszt losmaakte, heeft niet alleen te maken met zijn exorbitante virtuositeit en zijn gave het publiek met waaghalzige sprongen, loopjes en trillers te verbluffen.
Liszt kon zijn toehoorders ook door verleidelijke e ën en visionaire muzikale gedachte-vluchten in vervoering brengen. Juist met dat soort schrille contrasten bereikte hij de grootste effecten; je kunt zeggen dat daarin de essentie van zijn muziek besloten ligt. Liszt leidt de luisteraar in zijn werken door hemel en hel, net als Mephisto Faust – niet toevallig heeft hij Goethes drama verklankt.
Liszts gevoel voor dramatische effecten bracht hem tot de literatuur en maakte hem de peetvader van het symfonische gedicht. Maar ondanks zijn muzikale vernieuwingen en fabelachtige pianistische successen – of juist daarom – had Liszt ook vijanden. Kritiek kwam vooral uit de conservatieve kringen rond Johannes Brahms en diens spreekbuis Eduard Hanslick, die hem van goedkoop effectbejag betichtten.
Hanslick: ‘Wij hebben sinds vijfentwintig jaar in Wenen bijna alle symfonische gedichten van Liszt gehoord. Zij alle hangen aan de rok van een beroemde dichter (Dante, Shakespeare, Goethe, Byron) of schilder (Kaulbach). Zelf muzikaal vleugellam laten ze zich door hen verder slepen. Dat is de methode: het gebrek aan muzikale vormingskracht (…) maskeren door verblindende effecten en pseudo-geniaal gedoe.’
Zoals wij weten heeft de strijd niets opgeleverd: net als Brahms heeft Liszt nu een prominente plek in de muziekgeschiedenis. De twee pianoconcerten van Liszt behoren naast een (Sonate in b klein voor piano solo) tot de weinige werken van deze componist zonder programmatische titel. Hij heeft lang aan de concerten gevijld. Liszt had reeds in de jaren 1830 voor beide werken schetsen gemaakt, maar heeft ze ook na voltooiing nog meerdere malen gereviseerd.
Het Tweede pianoconcert in A groot werkte hij vier keer om totdat het in 1861 zijn definitieve vorm kreeg. Ook het Eerste pianoconcert in Es groot heeft Liszt achteraf aan veel veranderingen onderworpen. In hun huidige vorm zijn de concerten te vergelijken met een symfonisch gedicht: de delen voegen zich aaneen als episoden van een verhaal. Een basismotief als het ‘idée fixe’ in de Symphonie fantastique van Hector Berlioz vormt de rode draad.
De werken zouden van niemand anders kunnen zijn dan van de componist van de Mephistowalsen, Liebes-träume en s poétiques et religieuses. Van de gevierde die zich uitleefde in ‘diabolische’ pianokunstjes, van de ‘popheld’ die zijn vrouwelijke publiek in katzwijm liet vallen en van de latere abbé die zich overgaf aan zijn extatische religieuze visioenen.
Biografie
Dirk Kaftan, dirigent
Dirk Kaftan is sinds seizoen 2017/2018 Generalmusikdirektor van het Beethoven Orchester Bonn en de Oper Bonn. Eerder bekleedde hij vergelijkbare posities in Augsburg en Graz en was hij Kapellmeister in Trier, Bielefeld, Münster en Dortmund.
Met zijn orkest uit Bonn was de twee keer in de te gast – voor het laatst in de zomerprogrammering van 2024, met solist Marc Bouchkov in het Vioolconcert van Mendelssohn.
De eerste gezamenlijke cd van orkest en , Beethovens Egmont, was in 2020 goed voor een Klassik. In Bonn initieerde Dirk Kaftan de concertseries ‘Grenzenlos’ en ‘Im Spiegel’, waarin hij samenwerkte met solisten als Martin Grubinger, Cameron Carpenter en Yasmin Levy, het ensemble Kardeş Türküler en denkers als Peter Sloterdijk en Rafik Schami. Voor het Beethovenjaar 2020 was hij in de geboorteplaats van de componist de drijvende kracht achter tal van speciale projecten.
Als gastdirigent trad Dirk Kaftan aan bij bijvoorbeeld het Koninklijk Deens Orkest, het Bruckner Orchester Linz en het Ensemble Modern, bij de Staatsoper Hannover, de Volksoper Wien en de Koninklijke van Kopenhagen en op het festival van Bregenz. Begin 2021 zijn Dirk Kaftan en het Beethoven Orchester Bonn benoemd tot United Nations Climate Change Goodwill Ambassador, en die zomer kregen ze bovendien de European Culture Prize.
Joseph Moog, piano
Joseph Moog groeide op in Ludwigshafen, als zoon van twee musici. Hij begon op zijn vierde met pianospelen en volgde zijn opleiding aan conservatoria in Karlsruhe, Würzburg en Hannover. Voor zijn virtuoze en expressieve spel sleepte de pianist verschillende prijzen in de wacht, en in 2015 riep het tijdschrift Gramophone hem uit tot Young Artist of the Year.
Rond dezelfde tijd werd zijn cd met pianoconcerten van Grieg en Moszkowski – opgenomen met de Deutsche Radiophilharmonie Saarbrücken-Kaiserslautern – genomineerd voor een Grammy Award.
In het huidige concertseizoen musiceert Joseph Moog onder meer met het Bruckner Orchester Linz, het Beethoven Orchester Bonn en het Hallé Orchestra. Bij het Filharmonisch Orkest van Warschau debuteert hij met een vertolking van een pianoconcert van de Poolse componist Jerzy Gablenz (1888-1937).
Joseph Moog geeft ook graag s en debuteerde in september 2015 in de in de serie Meesterpianisten. Op het podium van de Grote Zaal soleerde hij eerder bij het Radio Filharmonisch Orkest (Ravel) en de philharmonie zuidnederland (Chopin).
Beethoven Orchester Bonn, orkest
De geschiedenis van het Beethoven Orchester Bonn gaat terug tot 1907. In dat jaar kreeg de geboortestad van Ludwig van Beethoven weer een eigen orkest. Dit was sinds de opheffing van de Hofkapelle in 1794 niet meer het geval geweest.
Hoewel het oeuvre van naamgever Beethoven een belangrijk deel van de programmering uitmaakt, speelt het orkest met evenveel liefde muziek uit andere stijlperioden – inclusief partituren waarvan de inkt nog nat is. Zo werd ter ere van de honderdste verjaardag in 2007 een symfonie van Karsten Gundermann in première gebracht.
Het Beethoven Orchester Bonn stond in de loop der jaren onder muzikale leiding van een reeks chef-en, onder wie Marc Soustrot (1995-2003), Stefan Blunier (2008-2016) en Christof Prick (2016-2017). Met ingang van het huidige seizoen is Dirk Kaftan chef-dirigent.
De uitgebreide discografie van het Beethoven Orchester Bonn werd bekroond met onder meer een Preis der deutschen Schallplattenkritik en een ECHO Klassik Preis. Naast de talrijke begeleidingen in de thuisstad en concerten in binnen- en buitenland organiseert het orkest elk jaar een uitgebreid educatief programma. In Het Concertgebouw was het gezelschap voor het laatst te gast tijdens de Robeco SummerNights 2017.


